Какую локаль юзают Беларусы?Чаму?

Форум предназначен для новичков. В нем предполагается рассматривать вопросы, которые встают на первых этапах освоения Linux

Какую русскую локаль вы используете?

cp1251
70
27%
koi8-r(u)
86
33%
utf8
93
36%
iso-....5
0
Голосов нет
не использую русскую(латиница)
11
4%
 
Всего голосов: 260

Lioxa
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 732
Зарегистрирован: 18 янв 2004, 22:29
Откуда: Минск
Контактная информация:

Сообщение Lioxa »

Roger Enrasson писал(а):Не люблю, когда нельзя в названиях песен (например, немецких или греческих) их родные символы ставить...
Я тоже использую UTF-8, но в названиях файловиспользую только английские буквы. Не у всех стоит UTF-8 ;)

Roger Enrasson
Интересующийся
Сообщения: 67
Зарегистрирован: 26 мар 2006, 21:03
Откуда: Minsk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение Roger Enrasson »

эх, если бы при этом так же рассуждали те, у кого стоит КОИ... Особенно, когда пишут людям диски...
Linux Gentoo, kernel 2.6.21-gentoo, KDE 3.5.6

Roger Enrasson
Интересующийся
Сообщения: 67
Зарегистрирован: 26 мар 2006, 21:03
Откуда: Minsk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение Roger Enrasson »

sanitar писал(а):Ну что utf-8 хороший формат, ет все знают.
А в чем прелесть того что ядро использует более тяжёлые строки?
они не тяжелее. все латинские символы (ASCII) в УТФ-8 кодируются так же, как и в ср1251, исо и т.д. То есть, "тяжёлыми" кодами пишутся только национальные символы и навёрнутая латиница.

Roger Enrasson
Интересующийся
Сообщения: 67
Зарегистрирован: 26 мар 2006, 21:03
Откуда: Minsk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение Roger Enrasson »

подумал-подумал и пересел на ISO. ))) но при этом весь контент файлов и тегов оставил в юникоде - руль! Теперь никаких проблем с совместимостью, и греческие теги намана читаются. )) Названия файлов теперь в диапазоне лат-кир, но это не проблема. ))
Linux Gentoo, kernel 2.6.21-gentoo, KDE 3.5.6

Аватара пользователя
br
Увлекающийся
Сообщения: 105
Зарегистрирован: 30 окт 2005, 04:17

Сообщение br »

utf-8. только что. а это совсем не так больно как думалось :]
/me потратило пять минут времени и сидит довольное как слон

Аватара пользователя
tes+or
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 535
Зарегистрирован: 16 дек 2004, 17:47
Откуда: minsk
Контактная информация:

Сообщение tes+or »

ну, не пять минут, времени ушло много, многое пришлось пересобирать, от многого софта пришлось отказатся вообще, нормальный асечный консольный клиент я так и не нашел, но в целом ничего сложного и страшного тут нет

а от аськи я вообще отказался

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

tes+or, трэба проста карыстацца ICQ-транспартамі.

Аватара пользователя
tes+or
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 535
Зарегистрирован: 16 дек 2004, 17:47
Откуда: minsk
Контактная информация:

Сообщение tes+or »

была справа, карыстаўся нават, але ужо прынцыпа не памятаю. здаецца трэба транспарт у кантакты дабавіць і яно там далей неяк само?

дарэчы не упэўнены што на серверы якім я карыстаюся наогул ён ёсць. параіў мне чалавек адзін, калі jabber.ru падаць часта стаў, што jabber.ccc.de стаіць і не падае, так яно сапраўды і было, але з сайту сервера цяжка атрымаць якую-небудзь карысную інфармацыю, таму, здаецца мне, трэба знайсьці нешта больш адэкватнае.

што наконт icq-транспарту на jabber.org.by і устойлівасці гэтага сервера наогул?

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

tes+or, jabber.org.by ПАКУЛЬ ШТО нестабільны, а таму пакласціся на яго нельга. jabber.ru таксама заўсёды вылучаўся сваім дзіўным норавам што да работы з ICQ.
Зараз сяджу на jabber.in.ua (адмыслова для гэтага стварыў там pure-icq кантакт), ніякіх глюкаў, усё добра працуе.
Як паказвае пакуль практыка, без ICQ жыць немагчыма. Пакуль:)

Yurand
Интересующийся
Сообщения: 40
Зарегистрирован: 21 апр 2006, 15:22
Откуда: Мінск

Сообщение Yurand »

<b>booxter</b>, а як адносіцца ICQ да jabber?

Сам карыстаюсь ICQ для ICQ, і gmail для jabber. Правільна лі я зразумеў, што калі ў мяне ёсць embedded устройства, я магу напісаць для яго толькі jabber кліент, а карыстацца ім можна будзе і для сувязі з ICQ, MSN, AIM, Skype, IRC?

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

Yurand, так, мноства jabber-сэрвэраў як дадатковыя магчымасці падтрымліваюць т.зв. "транспарты" - сэрвісы для работы з рознымі пратаколамі імгненных паведамленняў, чытання rss, атрымання email праз jabber, адпраўка sms і інш. Гэтыя магчымасці падтрымлівае любы jabber-кліент, ЯКІ ЎМЕЕ ПРАЦАВАЦЬ з "Discovery Service". Большасць наяўных кліентаў умеюць, але калі пісаць свой, то трэба ўлічваць неабходнасць дадатковага коду для працы з транспартамі. Да таго ж, некаторыя рэалізацыі транспартаў для рэгістрацыі рахункаў, змены наладак выкарыстоўваюць спэцыяльную мову для стварэння GUI-boxаў (увод ICQ numberа, пароляў і г.д.), а таму таксама кліент павінны падтрымліваць і гэтую магчымасць. У любым разе гэта ў сотні і тысячы разоў прасцей, чым пісаць модулі для падтрымкі некалькіх абсалютна розных і крывых модуляў у сваёй праграме.
PS: gmail.com не падтрымлівае ні транспартаў, ні перадачу файлаў.

Аватара пользователя
Punker
Интересующийся
Сообщения: 44
Зарегистрирован: 24 дек 2006, 11:22
Откуда: Минск
Контактная информация:

Сообщение Punker »

Использую cp1251, т.к. рядом раздел c windows, в будущем надеюсь исправить этот "недостаток":)
Будьте осторожны! Мечты имеют свойство сбываться...

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

Punker, і якая сувязь паміж віндой і патрэбай у cp1251?:/

Аватара пользователя
Punker
Интересующийся
Сообщения: 44
Зарегистрирован: 24 дек 2006, 11:22
Откуда: Минск
Контактная информация:

Сообщение Punker »

booxter,
1) Винда стоит на FAT разделе, на котором у меня полно всего...
2) Иногда всё же приходится работать в Виндоуз и работать с документами и файлами созданными в Linux.
Будьте осторожны! Мечты имеют свойство сбываться...

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

Punker,
1. Што замінае прымацаваць FAT32 з параметрамі -o iocharset=utf8,codepage=866?
2. Гэтая праблема развязваецца выкарыстаннем нармальных праграмаў для Windows, а не Notepad і Со (і тое, здаецца, ён працуе з UTF-8). Пры пераносе тэкставых файлаў большай праблемай ёсць розніца ў значэнні знака новага радка, але гэта ўжо не залежыць ад знаказбора.

Закрыто